Tevfik Kara

Tevfik Kara

düşünüYORUM / yazıYORUM

Hızlı karar vermek ve uygulamak

24 Ağustos 2020 - 17:10

HIZLI KARAR VERMEK VE UYGULAMAK
Eleştiri/YORUM: Tevfik KARA
“İyi fikirler, bilgi olmadıkça iyi kararları garantilemez ve iyi bir bilgi seviyesi, iyi bir fikir olmadan pek işe yaramaz. İyi bir karar, iyi bir fikir ve iyi bir bilgi birikiminin evliliğinden doğan, sağlıklı bir çocuktur.” (Andrew Roy Duncan)
Öncelikle Giresun’da yaşanan sel felaketinde hayatlarını kaybeden tüm canlara ALLAH’tan rahmet, yakınlarına da sabır dilerim.  Tüm bölge halkına GEÇMİŞ OLSUN!..
Bu yazımda; şu böyle olsaydı veya olmasaydı diye ayrıntıya
girmeyeceğim. Onu gelecek yazımda yapacağım.

DEVLET GEREKENİ YAPAR
Felaketten sonra zaten TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin yetkilileri bölgeye gittiler ve gereken yapılacaktır. Bundan kuşkum yok!.. 
Ancak ben CUMHURBAŞKANI’nın da bölgede olmasını isterdim. İçimden böyle geçti. “Acaba bu derece de bir felaket Rize’de yaşansaydı, bölgeye gidermiydi,  gitmezmiydi?” diye düşünmeden edemedim!.. İlla ki GİRESUN’a gelmek için SEÇİM’mi olması gerekiyor?!..


GİRESUN STK’LARININ   ETKİ VE TEPKİSİ
Giresun merkezli ve Giresun dışında yüzlerce STK’larımız var. Hele de il dışındakiler!.. Bünyesinde yüzlerce derneği barındıran FEDERASYON’larımız var.  Zaman zaman düşünürüm ne iş yaparlar diye!..
Ne yaparlar? Ne ederler? Güçleri var mı-yok mu? Hiç belli değil!. Ziyaret ve ticaretle gün geçiriyorlar diye düşünmeden edemiyorum...

 İŞTE TAM TAMANI
POLİTİKACILAR afet bölgesine geldiler ve gittiler. Şimdi yaralarımızı sarma zamanıdır. Herşeyi DEVLET’ten beklememeliyiz!.. Başta duyarlı insanlarımız ve tabi ki STK’larımız da harekete geçmelidir ve yaraların sarılması için ellerinden geleni yapmalıdırlar!..
Giresun dışındaki derneklerimizin, federasyonlarımızın, anlı-şanlı STK yöneticilerinin ne yapacaklarını veya yapabileceklerini gerçekten MERAK ediyorum!..
Eğer ki böyle bir zamanda harekete geçemeyeceklerse ve geçmeyeceklerse hala BEKLEMEDE kalacaklarsa neyi beklediklerini ben gerçekten MERAK etmeye devam edeceğim!..

GELELİM YURT DIŞI’NA
Son beş yıldan beri GİRESUN DERNEKÇİLİĞİ’ni bıraktım. Giresun dernekçiliği üzerine yazmıyorum ne de her hangi bir etkinliğe katılmıyorum. Ancaakk  madem bölgede bir OLAĞANÜSTÜ durum var, madem bir AFET var!.. İşte o zaman kuralımı bozarım ve ben bu olayı yazarım!..
Yazdım ve yazıyorum..
Yaklaşık 30 yıldan beri Almanya’daki Giresunlular,  GİRESUN DERNEKÇİLİĞİ yapıyorlar. İlk yıllarda Giresun’a yönelik bazı faaliyetler ve girişimler oldu. Sonra; “Biz yardım derneği değiliz ve önceliğimiz gelecek NESİLLERİ yetiştirmek ve Giresun kültürünü yaşatmak. Bu yüzden de harcamayı ve faaliyetleri AVRUPA’ya yönelik yapacağız” demişlerdi. Çok doğru bir karardı. Aynen DESTEKLİYORUM!..
ANCAAKK bu kez durum farklı!..  İş ciddi!.. Bu yüzden de  ilkelerini, kurallarını ve kararlarını bir kenara bırakarak GİRESUN İÇİN SEFERBERLİK yapmalarını bekliyorum!..
Yapacaklar mı? yapabilir ler mi? İşte bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz!..
Ama bana şahsi fikrim sorulacak olursa; ÜMİTSİZİM!..

PEKİ YA DİTİB!..
Tartışmasız DİTİB Almanya’nın en büyük Türk STK’sıdır. Çatı kuruluşudur. Herkesin toplanabileceği ORTAK bir noktadır!.. 
Düşünmeden edemiyorum!..
Acaba DİTİB; GİRESUN için de birşeyler yapabilir mi? Yapacak mı? Harekete geçmeyi düşünüyorlar mı? Ben bu konuda bugün fikir olarak  DÜĞMEYE basmayı ya da bir kıvılcım çakmayı düşünüyorum!..

MEDYA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK (MI?)
Giresun medyasına kızmaktan kendimi alamıyorum!.. Bence üzerlerine düşeni yapmıyorlar! Ya da yapamıyorlar!..
Tamam!.. Anlıyorum...
Zor bir dönemden geçiyoruz. Onlar da AYAKTA KALMA mücadelesi veriyorlar. Ancak şu süreçte bari üzerlerine düşeni yapmalarını başka bir tabirle gerçekten GAZETECİLİK YAPMALARI’nı umuyor ve  bekliyorum!..
Artık; “Falanca vekil gazetemizi ziyaret etti, şu şunu dedi, falanca-fişmanca şurdan geçti vs vs...” bunları geçelim!..
Gerçekten bu AFAT konusunda yaralar sarılacak mı? Nereye ne yapılacak? Bunları araştırmalı, sormalı, soruşturmalı ve olayların takipçileri olmalarını bekliyorum!..
Eğer bunu yapmazlarsa, uzun süre bu konuyu TAKİP etmezlerse bence mesleklerine İHANET etmiş olacaklar!..
Son olarak; “GEÇMİŞ OLSUN GİRESUN” diyorum..
  

Bu yazı 663 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum