Tevfik Kara

Tevfik Kara

düşünüYORUM / yazıYORUM

BİHABER TOPLUM

09 Şubat 2021 - 12:50

                 
   BİHABER  TOPLUM
                            Tevfik KARA

“60 yıldır yaşadığımız bölgenin cağrafyasını gezmeden, tanımadan  ve tarihini okumadan  yaşamışsak ve yaşamaya da devam ediyorsak  EYVAHLAR olsun”
TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin ilk kadın doktoru ve aynı zamanda tıp eğitimi veren ilk kadını olan Dr. Safiye Ali’nin mezarı google’nin sayesinde bulundu. Dr. Safiye Ali, google’nin hazırladığı DOODLE  ile hatırlandı ve daha sonra Essen Başkonsolosluğu, Dortmund Türk Dernekleri Platformu ve Dortmund Belediyesinin işbirliğiyle Dr. Safiye Ali’nin mezar yeri tam olarak tespit edildi.

Dr. Safiye Ali’nin biyografisini uzun uzadıya yazıp, sizleri bunaltmak istemiyorum.  Ancak şu kadarını bilmeniz de fayda var!..

LİDER KADIN ROLÜ ÜSTLENDİ
Safiye Ali, Birinci Dünya Savaşı sürerken, maddi güçlüklere rağmen ALMANYA’ya  giderek, WÜRZBURG Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gördü. Eğitimini bitirip İstanbul’a döndükten altı hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya'ya gitti. Burada Dr. Ferdinand Krekeler (sonradan aldığı adı ile Ferdi Ali) ile evlendi. 
Dr. Ferdinand Krekeler, Safiye Ali’yi öyle sevmiş ki ismini bile değiştirerek FERİD ALİ olmuş. 
Dr. Safiye Ali, mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul'da başlayan FEMİNİST harekete katıldı ve Türk Kadınlar Birliği’nin  Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlenerek fuhuşla mücadele için çalıştı.

MUAYENEHANEYE KİMSE GELMEMİŞ
Haziran 1923'te Türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini aldı ve eşi Ferid Ali ile birlikte Cağaloğlu’nda muayenehane açtı. İlk zamanlar tanınmadığı için muayenehanesine kimse gelmemiştir ve hatta kadın olduğu için DÜŞÜK VİZİTE  ücreti ödemek isteyenler bile olmuştur.  İstanbul’da beş yıl doktorluk yaptı ancak karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçti. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçti

Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye'den ayrılarak Almanya'ya yerleşti ve 2. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı el verdiği sürece mesleğini sürdürdü. 5 Temmuz 1952'de Dortmund’da 58 yaşında öldü.

CAMİLER AÇTIK AMA...
Yaklaşık 60 yıldır Almanya’da yaşıyoruz ve Dortmund şehiri Türklerin çok yoğun olarak yaşadıkları bir kent. 
Dortmund’da yaklaşık olarak 60 bin Türk’ün yaşadığı tahmin ediliyor. Dortmund kenti Essen Başkonsolosluğu bölgesinde bulunuyor. Essen Başkonsolosluğu bölgesinde ise yaklaşık 300 bin Türk vatandaşı yaşıyor.

Dortmund’da  tahminen 25’e yakın Türk camisi olduğunu düşünüyorum. Tüm Türk derneklerinin sayısı ise 80 ile 100 arasında olduğunu var sayıyorum.

Önce cami yöneticisi ve din görevlilerine sormak istiyorum. 
Yaşadığınız bu şehirin yetkilileriyle irtibata geçip arşivlerinde, müzelerinde ve mezarlıklarında Türklerle ilgili birşeyler olup, olmadığını merak edip araştırıp, sordunuz mu? 
Eğer öyle olsaydı Dr. Safiye Ali’nin mezarı 30-40 yıl önce bulunurdu? 
Aynı soru tüm Almanya genelindeki camii ve diğer dernek yöneticileri için de geçerli!..
İşimiz gücümüz sadece yeni minareli, kubbeli camiler ve dernekler  açmak olmamalı. Elbette açalım ama gelişmelere ve olaylara da açık olalım!.. Yaşadığımız ülkelerde bizimle ilgili İZLER var mı, yok mu MERAK edelim!..


Elbetteki bu görev sadece camilerin ve derneklerin işi olmamalı. Konsolosluk, eğitimci ve diğer tüm duyarlı insanlar bu konuda maalesef SINIFTA KALDILAR dersem abartı olmaz. 
Sınıfta kalanlar arasına  biz GAZETECİLER’i de ekleyebilirsiniz...

OLUMLU YÖNÜ DE VAR
İşim gücüm sadece olumsuz  eleştiri değil. Güzel yapılan işleri de takdir ve tebrik etmesini de bilirim.
Dr. Safiye Ali’nin mezarının bulunması konusunda yukarıda ismini zikrettiğim kurum ve kuruluşlara ilaveten birkaç kişi daha ÖZEL ÇABA harcadılar. Bunların başında Zafer Topak ve Emre Güleç geliyor. Ayırım yapmadan herkese teşekkürler.
Bu olay gösterdiki aradan yarım veya bir asırda geçse Almanya’daki Türk toplumu sahipsiz değildir. DEVLET’imiz her gelişmeyi ve olayı takip ediyor. Buradaki temsilcilikleri hemen anında gerekeni yapıyorlar. Geçte olsa Dr. Safiye Ali’nin mezarı bulundu ve gereken düzenlemede kısa süre içinde yapılacak.

MEFTAYI MEZARDAN ÇIKARIP SİNOP’A GÖTÜRDÜLER
Almanya’daki Sinopluların ASİCEN  adında kendilerine ait bir  bir CENAZE FONU var. Yıllar önce Berlin’de vefat eden bir Sinoplu vatandaşımızın cesedine kimse sahip çıkmayınca, ölen kişi kimsesizler mezarlığına defnedilmiş. Daha sonra yakınları olayı duyup, meftanın Sinop’a nakledilmesini istemişler ve cenaze nakil işini de ASİCEN’e vermişler.  Gerekli müsadeler alındıktan sonra iki haftadan beri Berlin’de mezarda olan cesed çıkarılıp Sinop’a nakledilip, MEMLEKET toprağına  ikinci kez defnedilmiş. (Kaynak Ruşen Özdemir-Asicen Başkanı)

Bunu niçin anlattım?!

Sahipsiz olmadığımızı ve gerekirse mezardan bile çıkarılıp bizi VATAN TOPRAĞI’na götürecek kişi, kurum ve kuruluşlarımız var. 
ALLAH EKSİKLİĞİNİ GÖSTERMESİN!..

Bu yazı 1657 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum