Recep Karakoç

Recep Karakoç


Yapı denetim, Müteahhit, Sistem ve Deprem

30 Kasım 2020 - 19:45

Yapı denetim, Müteahhit, Sistem ve Deprem. 
Müteahhit binayı yapıyor, plana uymuyor, yapı denetim usulsüzlüğü tespit ediyor ilgili belediyeye bildiriyor, belediye ekipleri binaya gelerek yerinde inceleme yapıyor,binanın şu, şu tarihe kadar plana uygun hale geririlmesi, aksi durumda yıkım kararı alıyor, plana aykırı bölümün yıkılacağını müteahhite tebliğ ediyorlar. Gel gör ki belediye yetkilileri tebligatı müteahhite vermek için müteahhite ulaşamıyor, Tebligatı mahalle muhtarlığına bırakıyor.
Ne acıdır ki belediye yetkililerinin ulaşamadık dediği müteahhit aynı tarihlerde belediye sınırları içerisinde inşaat yapmaya devam ediyor, hemde birden fazla bina yapıyor, hatta belediyeye gelip yeni yapacağı usulsüz inşaat için gerekli izinleri alıyor. Ama iş tebligata gelince sayın belediye  müteahhite ulaşılamıyor.
Şimdilik müteahhit belediye nikahına bir nokta koyalım.
Sonra plana aykırı yapılan, hakkında ilgili belediyenin meclis kararı ile yıkım kararı olan binaya, binanın tapu kaydına olumsuz bir şerh kaydı konulmamış, bu bina plana aykırıdır diyen belediye binaya su,doğal gaz kanalizasyon, diğer kurumlar da elektrik,  ve yaşam sistemleri hizmeti veriyor.
Satışa çıkan binayı almak isteyen Vatandaş sırasıyla; Belediyeye gidip binayı soruşturuyor, binada sorun yok diyorlar, vatandaş tapuya gidip binayı soruyor, sorun yok raporu alıyor, vatandaş konut kredisi için bankaya gidiyor, banka da yaptığı araştırmada sorun bulamıyor gerekli krediyi veriyooor. Şimdi yetkili kurumlar, kimse o kurumlar  binanın kusurunu herkesten gizliyor.  
Sonra devlet nedendir bilinmez bir yasa çıkartıyor "İMAR BARIŞI" Biz de bina olarak başvurumuzu yapıyoruz imarımızı alalım. Aaaaa, karşımıza ne çıksın sizin binanınız plana aykırı yapılmış, hakkında yıkım kararı var. Eeee bizim şimdi ne yapmamız gerekiyor? Şimdi siz yetmiş bin lira bir ücret yatırıp yapı denetimi alacaksınız, eeee, sonra gelip bir altmış bin lira yatırarak imarınızı alacaksınız. Allah, Allah, peki siz ey Belediye, ey Devlet,bu binayı almak için biz size gelip bu binanın sicilini sorunca neden temiz dediniz? İşin ucu müteahhite ve binaya izin verenlere dayanınca da Bu yasa ile müteahhiti ve usulzlük yapan kişi ve kurumları koruyarak  kusurlu binayı vatandaşa ihale ediyorsunuz. Çok, çok, çok daha duyarlı ve denetimli olmamız gerekiyor.Yasa çıkarmaktan daha önemlisi yasanın uygulanması, gözetim ve denetiminin yapılmasıdır. İzmir’de yaşanan depremden Ders alacakmıyız, üzülerek söyleyeyim HAYIR, 1999 Gölcük, Düzce, 2011 Van depreminden almadığımız gibi İzmir depreminden de ders almayacağız.

Bu yazı 958 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum