Alpcan Sakal

Alpcan Sakal


Vatan Mücadelesi

17 Nisan 2020 - 11:12

Tarihimizden birkaç sözü hatırlatmak isterim:

‘’ İki devlet arasında kullanılmayan bir toprak dahi olsa, bu toprak verilemez! ’’
( Mete Han )

‘’ Biz ölsek bile kahramanlığımızın şöhreti artacak ve torunlarımız bu devletin daima sahibi olacak.’’  ( Batı Hun Hükümdarı Çi-Çi )

İki bin yıl önce söylenen bu sözler ile Milli Mücadele döneminde söylenen şu iki sözün farkı nedir?

‘’ Çocuklarımıza para, pul, mal, mülk değil; vatanı için şehit ya da gazi olmuş namuslu askerlerin çocukları, olmanın şerefini bırakacağız. ‘’ ( Hüseyin Avni Alparslan )

‘’ Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum! ‘’ ( Mustafa Kemal Atatürk )

Asırlar boyu var olmamızın ve bugünlere gelebilmemizin en önemli faktörü; sizlere yukarıda hatırlattığım düşüncelerden vazgeçmemiş olmamız ve bağımsızlık uğruna ölümü göze almamızdır.

Verilen bu vatan mücadelesinin ilk adımını da her zaman fikirler oluşturmuştur. Bu fikirleri de zamanla eylemler desteklemiştir. Bilakis ‘Vatan Savaşı’ sadece savaş meydanlarında değil, toplumu ilgilendiren fikir hayatında da kendisine yer bulmuştur.

Tarihimizi çarpıtanlar, bugünde taraflı yayınlarla, yazılı ve görsel medya aracılığı ile ya da sosyal medya, çizgi film, sinema, diziler, kitaplar gibi birçok alan üzerinden subliminal mesajlar içeren yalan yanlış bilgilerle fikir hayatımızı etkileme yolundalar.

Kısacası ‘Vatan Savaşı’ sadece silahşörler ile değil, kalemşörler ile de sürmektedir.

Öyle ki, Mustafa Kemal’in, Milli Mücadele döneminde Nutuk’u yazdığını, Hüseyin Avni Alparslan’ın makaleler yazdığını, Halide Edip Adıvar’ın, Namık Kemal’in ve daha nicelerinin kitaplar ve makaleler yazdığını unutmamak gerekir.

Her zaman söylediğim gibi, ‘’ Vatanı sadece polis veya asker değil, topyekûn halk korur. Halkın yüreğinde vatanı koruma duygusu yoksa silahla korunmanın da hiçbir anlamı yoktur. ‘’ sözünden hareketle, insanların yüreklerine girebilmek için öncelikle fikir hayatlarına girmek gerekir. Dolayısı ile bu ‘Vatan Savaşı’nın sadece silahla değil; ilimle, bilimle, üretimle, sanatla, müzikle de olabileceğini anlamak ve anlatmak gerekir.

Aksi halde hayatında üç tane kitap okumamış ve tarih bilgisi olmayan adamların, Mustafa Kemal’e laf atıp, onun resminin olduğu parayı kazanabilmek içinse 30 gün çalıştığını fark edemezler.

Milliyetçi olmak için MHP’li, Atatürkçü olmak için CHP’li ya da farklı görüşlerdeki düşünceler içinse farklı partili olmaya gerek yok. 100 yıl önce bugünlerde herkes farklı siyasi görüşlerde olsa bile vatanı için bir oldu, birlik oldu. Bugünkü kavgalar, ayrışmalar, çözümsüzlük üzerine ortak hareketler aslında o günleri çok iyi anlamadığımızın bir göstergesidir.

Bu yazı 861 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum