Alpcan Sakal

Alpcan Sakal


Osmanlıdan önce Anadolu

25 Kasım 2019 - 18:20

Malazgirt Savaşı ile başlayan Anadolu’nun Türkleşmesi serüveni, 11. yüzyıl sonlarında ilk Türk devletleri olan Saltuklular, Mengücekliler, Danışmentliler, Artuklular, Türkiye Selçuklu Devleti gibi devletlerin kurulması ile devam etmiştir
Türkiye Selçukluları, bu zaman dilimde Anadolu’ya yavaş yavaş hâkim oluyordu. Bizanslılar yaptıkları mücadelelerde de başarısız olunca Türklerden kurtulmak ümidi ile askeri bakımdan batıdan yardım istemek zorunda kalmış ve bilindiği gibi Haçlı Seferleri olarak bildiğimiz büyük seferler düzenlenmişti. Haçlı Seferleri, Bizans için başlangıçta yararlı gözükse de aslında Bizans’a çok büyük zararlar vermişti. Çünkü 1204 yılında düzenlemiş oldukları 4. Haçlı Seferi amacından sapmış ve Bizans’ın, İstanbul’u kaybetmesine yol açmıştı.
Böylece Osmanlı Devleti’nin kuruluşu öncesinde Bizans Devleti 1204 yılında başkentini kaybetmiş ve Bizans, İstanbul dışında birisi İznik diğeri Trabzon’da olmak üzere iki devlet halinde ayrılmıştı. Bu sırada Anadolu’da Türkiye Selçukluları hâkimiyetini güçlendirmeye başlamış ve 13. yüzyılın ilk yarısında Anadolu’nun hemen hemen büyük bir kısmını hâkim olmuşlardı. Ancak Selçuklular,1243 yılında Moğollar ile yapılan Kösedağ Savaşı’nı kaybedip yıkılma sürecine girmişlerdi.
Böylesi bir dönemde Türkiye Selçukluları içerisindeki beyler, yavaş yavaş bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar önce Orta Anadolu’da Karaman bölgesindeki Karamanoğulları bağımsızlıklarını ilan ettiler ve tarihimizde 2.Beylikler Dönemi diye adlandırılan bir süreç başlamış olup söz konusu topraklarda ardından Çobanoğulları Candaroğulları, Germiyanoğulları, Saruhanoğulları, Aydınoğulları Menteşeoğulları, Hamitoğulları, Pervaneoğulları, Kadı Burhaneddin Beyliği kurulmuştu. Osmanlılarda bunlardan bir tanesiydi. İlk zamanlar Ertuğrul Gazi idaresinde olan ve onun ölümünden sonra yerine geçen oğlu Osman Bey döneminde hızla gelişerek Anadolu beylikleri arasında kendini hissettirdi. Osmanlılar takip ettikleri fetih politikası ile ele geçirdikleri topraklardaki insanları uyguladıkları adalet anlayışını ve dolayısıyla yöneticilerin iyi bir devlet adamı oluşu ile çok kısa zamanda diğer beylikler arasında üstünlük kurmaya başladı. Dolayısı ile 600 yıllık bir devletin temelleri de atılmış oldu.

Bu yazı 958 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum