FİKİRLER ÖLMEZ...
Alpcan Sakal

FİKİRLER ÖLMEZ...

Bu içerik 54 kez okundu.

‘’ Biz ölsek bile kahramanlığımızın şöhreti artacak ve torunlarımız bu devletin daimi sahibi olmaya devam edecek. ’’
( Batı Hun hükümdarı Çi-Çi )

2 bin yıl önce söylenen bu söz ile 100 yıl önce söylenen şu söz arasında bir fark var mıdır?

‘’ Çocuklarımıza para, pul, mal, mülk değil; milleti için şehit ya da gazi olmuş namuslu bir askerin çocukları olmanın şerefini bırakacağız. ‘’
( 42. Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan )

Asırlar boyu varlığımızın ve bugünlere gelebilmemizin en önemli faktörü, işte bu düşünce tarzımızdan asla ve asla vazgeçmemiş olmamızdır. Verilen bu Vatan Mücadelesinin ilk adımı her zaman fikirler oluşturmuş, bu fikirleri de eylemler desteklemiştir. Bilakis bahsettiğimiz bu Vatan Mücadelesi sadece savaş meydanlarında değil, toplumu ilgilendiren fikir hayatında da kendisine yer bulmuştur.

Gazeteler, dergiler, radyo kanalları, televizyon programları, diziler, sinemalar, çizgi filmler…
Baktığınız zaman hepsi bir fikir hayatımızı etkileme aracıdır. İşte bu yüzden Vatan Mücadelesi de sadece silahşörler ile değil kalemşörler ile sürmektedir.

Öyle ki Mustafa Kemal, Hüseyin Avni, Namık Kemal, Halide Edip ve daha niceleri Mili Mücadele döneminde silaha sarılmakla kalmamış aynı zamanda kitaplar, makaleler, eğitim kongreleri ile de uğraşmışlardır.

Vatanı sadece polis veya asker değil topyekûn halk korur. Halkın yüreğinde vatanı koruma duygusu yoksa silahla korunmanın da hiç bir anlamı yoktur. Sözünden hareketle, insanların yüreklerine girebilmek için önce fikir hayatlarına girmek gerekir ve dolayısı ile Vatan Mücadelesi, düşünmekle başlar. Bu düşünce ile asıl savaş ise silahla değil; ilimle, bilimle, üretimle, sanatla, müzikle olabileceğini insanlar kavrar ve bu mücadelede etkin rol oynarlar. Uzun lafın kısası;

Okumak…

Okumak…

Çok kitap okumak…

Aksi halde hayatında 3 kitap okumamış adamların, Mustafa Kemal’e laf söyleyip; onun resmini bulunduğu paraya sahip olabilmek içinse 30 gün çalıştığı gibi trajikomik bir duruma düşersiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Giresun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
Giresun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
Giresun Arıcılar Birliği Başkanı Elevli, Gezgin Arıcıları Uyardı
Giresun Arıcılar Birliği Başkanı Elevli, Gezgin Arıcıları Uyardı