Giresun ve İlçelerinde Bayram Namazı Saatleri

Onbir ayın sultanı Ramazan ayı bugün sona eriyor, şimdi gözler yarın sabah eda edilecek bayram namazında. İşte Giresun'da bayram namazı saatleri.

Giresun ve İlçelerinde Bayram Namazı Saatleri
Giresun ve İlçelerinde Bayram Namazı Saatleri ismail hakkı yılmaz
Bu içerik 451 kez okundu.

Onbir ayın sultanı Ramazan ayı bugün sona eriyor, şimdi gözler yarın sabah eda edilecek bayram namazında. İşte Giresun'da bayram namazı saatleri.

Bizde sizlere hem bayram namazı saatlerini hatırlatalım, hemde bayram namazı nasıl kılınır kısaca tarif edelim istedik, malum bayram namazı senede sadece 2 kez eda edilen bir namazdır ve nasıl kılındığı kolaylıkla insanların hafızalarından gidebilmektedir.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır  ?

 

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır. Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

Bayram Namazı 1. Rekatı

İmam, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden "Sübhâneke" duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere "Allâhü ekber" diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa "sübhanellâhi'l-azîm" diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır.

Bayram Namazı 2. Rekatı

İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, "Fatiha" ve "zamm-ı sûre"yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa "sübhânellahi'l-azîm" diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde "Allâhü ekber" diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. "Tahiyyât", "Salli" "Bârik", "Rabbenâ âtinâ" ve "Rabbena'ğfirlî" duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Giresun'da Bayram Namazı Saatleri

 

Giresun Ramazan Bayramı Saati: 05.36

Alucra: 05.36

Bulancak: 05.37

Çamoluk: 05.37

Çanakçı: 05.34

Dereli: 05.36

Doğankent: 05.34

Espiye: 05.35

Eynesil: 05.33

Görele: 05.33

Güce: 05.34

Keşap: 05.36

Piraziz: 05.37

Şebinkarahisar: 05.37

Tirebolu: 05.34

Yağlıdere: 05.35

 Bu bilgileri verdikten sonra bizde Tirebolu Haber olarak başta Tirebolulu hemşerilerimiz olmak üzere herkesin Ramazan bayramını kutluyor, memleketimiz ve tüm islam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Giresun'da otomobil takla attı: 5 yaralı
Giresun'da otomobil takla attı: 5 yaralı
Giresun'da Tır ile otomobil çarpıştı: 3 yaralı
Giresun'da Tır ile otomobil çarpıştı: 3 yaralı